Misasi? Laste torntool?
Ronimispukk, köögipukk, astmelaud, köögitorn, laste torntool, laste pukk või montessori pukk. Jah, pukkide nimetusi ja stiile on erinevaid, aga kõiki neid ühendab üks eesmärk – toetada väikelast andes talle võimaluse mugavalt ja turvaliselt kõrgematele tasapindadele jõudmiseks, et ka tema saaks igapäeva asjatustest osa võtta. Turvalisuse tagamiseks on köögipukk ääristatud kõikidelt külgedelt, mis toetavad last püstiseismisel ning kaitsevad kukkumisest.
Köögipukid on populaarsed Montessori kogukonnas, mille meetodiks on lapsest lähtuvad tegevused, eesmärgiga toetada ja arendada laste iseseisvust. Lapsest lähtuvad tegevused ei tähenda siinkohal seda, et laps võib teha, mida iganes tahab, vaid seda, et kasvukeskkond vastab tema arenguvajadustele ning tal on selle raames vabadus iseseisvalt tegutseda. Ja siin tulevadki mängu köögipukid, mille abil ronida kõögi tasapinnani end abikokaks pakkudes või kraanikausini oma esimesi kikusid harjama. Sealjuures seda tehes turvalises ja hoitud keskkonnas.
Kas meie pere ka vajaks torntooli?
Kui kaotan hetkeks oma rolli LAKALUKina ja tunnistan oma rolli kahe lapse emana (3 a ja 1 a), siis meie kogemusest lähtuvalt on ronimispukid tõeliseks “liitjaks” ja teisalt lapsehoidjaks. Mina ja minu lapsed oleme parim meeskond kokkamisel, kätepesuks ronivad lapsed ise kraanikausini, kusjuures ma ei pea neid selleks tõstma jne. Milline ema ei unistaks söögitegemisest, kus pisike ei ripu jala küljes ja kus kraanikausis solistamine ja mäng veega annavad veel lisa kümme minutit “oma aega”? Jah, muidugi keegi ei keela selleks kasutada tooli, kasti või muud abivahendit, aga viimaste puhul ei pruugi kõrgus olla just see õige, ning kõige tähtsam – just puki ääristus annab hingerahu, et tegevus on kontrollitud ja turvaline.
Millisteks tegevusteks saab torntooli kasutada?
Kuigi võimalusi ja ideid torntooli kasutamiseks võib nimetada mitmeid ning perede vajadused on erinevad, siis olulisemad on:
– Teeme koos! Lapsed tahavad aidata ja nad tahavad olla kaasatud. Kui laps aidatakse enda kõrgusele, antakse talle võimalus teha, võimaluse areneda läbi igapäeva tööde ja tegevuste kaudu.
– Kokkamine ja küpsetamine! Köögipukk on oma nimetuse saanud põhjusega – just seal leiab ta enamasti kõige rohkem kasutust. Igapäevategevused, mis arendavad liigutuste koordinatsiooni ja keskendusmisvõimet justkui muuseas, on köögiviljade pesemisest taina segamiseni. Lisaks annab see rohkem vabadust, kui laps on tegutsemas turvaliselt nägemisulatuses.
– Väike abiline igapäevastel kodutöödel! Pesu sorteerimine, puuviljade pesemine ja isegi akende pesemine, miks mitte!
– Voolava vee rõõmud! Kätepesu, näopesu või hammaste harjamine samal hetkel oma peegelpildi imetledes!
– Vaade kõrgemalt. Lihtsalt nii lihtne asi nagu uus ja kõrgem vaatepunkt (see ju üks põhjusi, miks süles nii hea on), mis toetab meelte arengut.
– Kunst ja meisterdamine! Anna oma pisikesele kätte töötasapinnale asetatud kunstiprojekt (veel uhkem kui sisaldab vett ja plätserdust (moodsat kunsti ka, eks?)) ja saad oma tegevusi jätkata teda sealjuures jälgides.
– Kus see küpsisekauss siis asus? On tähtis meelde tuletada, et kuigi köögipukk on disainitud turvaliseks kasutamiseks, ja on seda kindlasti rohkem kui tool või astmepink, vajab selle kasutamine täiskasvanu järelvalvet.
Köögipuki disain ja materjalid
Oma torntooli valides soovitame tähelepanu pöörata just nendele aspektidele.
1. Torntooli materjal. Enim levinud materjal torntoolidel on vineer. Aga vineeril ja vineeril on suur vahe. Laste torntool on praktiline ese, mille puhastamine peaks olema kiire ja võimalik, seega on väga oluline pöörata tähelepanu vahendile, millega on vineeri töödeldud. Lihtsalt värvitud või õlitatud vineer on tootja viis materjalilt kokku hoida. Praktiliseim lahendus on juba tehase poolt värvitud filmi kattega vineer, mis on hügieeniline ja nii lihtsasti puhastatav, et vaid vee ja lapiga puhastades on pind ikka ja alati nagu uus.
2. Kas Torntool või laud-tool-pukk või kokkupandav köögipukk? Torntoole on kolme erinevat varianti. Esiteks on tavaline pukk. Teiseks on laud-tool-pukk, mis tähendab seda, et ühes asendis täidab pukk torntooli ülesannet, aga paari lihtsa liigutuse abil saab pukist laud-tool. See laud-tool on oma suuruselt lapse eale vastav, ning samuti toetab lapse iseseisvumist praktiliste igapäeva harjutuste sooritamisel. Kolmandaks, kui kodus on vähe ruumi, võib valida kokkupandava puki, mille saab mitte kasutamise hetkel kiirelt eest ära panna.
Millal võiks mu laps torntooli kasutama hakata?
Sõltuvalt lapse pikkusest ja arengust, on perfektseks algusajaks 12 kuud. Küll aga nagu eelpool mainitud, vanema järelvalve all. Mõne lapse puhul siis veidi varem, mõne puhul veidi hiljem. Lapsevanemana kommenteerides, tundis meie laps huvi juba 10 kuuselt just kraanikausini pürgimiseks. Iseseisvamalt lubasime tal torntooli kasutama hakata aastaselt.
Mis eristab LAKALUKi torntoole teiste tootjate pukkidest?
Torntoolide tootjaid on mitmeid, ka Eesti turul. Valik on mitmekesine, sõltuvalt eelarvest, vajadustest ja disaini eelistustest. Lapsevanemad, kes hindavad igapäeva tegutsemist koos oma lapsega ja peavad lugu praktilisusest, armastaksid LAKALUKi torntoole, sest:
1. LAKALUKi pukid pakuvad turvalist võimalust kõrgemale ronimiseks. Ning kõrgemalt on ka turvaline – selle tagavad neljast küljest fikseeritud liistud.
2. LAKALUKi pukid on kergesti kokkupandavad. Siiamaani pole ühtegi ema või isa, kes poleks sellega hakkama saanud!
3. LAKALUKi pukid on toodetud filmi kattega vineerist, mis tähendab seda, et torntool on niiskuskindel ja oh kui hõlbsasti puhastav. Iga lapsevanema unelm!
4. LAKALUKi pukid on ilusad, praktilised ja funktisonaalsed. 4 erineva disaini ja 3 erineva värvitooni seast leiab oma koju sobiliku puki igaüks!
5. LAKALUKi torntoolon toodetud ja disainitud Eestis.
Kõik meie pukid leiad siit.
Leia meid facebookis ja instagrammis!